Шалигинська громада

Сумська область, Глухівський район

Monthly Archives: Червень 2017


 

                                                                ШАЛИГИНСЬКА СЕЛИЩНА  рада

                                                   ГЛУХІВСЬКОГО РАЙОНУ СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ

                                                                        СЬОМЕ СКЛИКАННЯ

                                                                                П`ЯТА СЕСІЯ

РІШЕННЯ

 

19.05.2017 року                                                              смт.Шалигине                                             №      

 

 

Про внесення змін до Плану    

діяльності з підготовки проектів  

регуляторних актів на 2017 рік

 

Розглянувши подання управління фінансів та економічного розвитку селищної ради щодо внесення змін до плану діяльності з підготовки проектів регуляторних актів на 2017 рік,  з метою забезпечення здійснення державної регуляторної політики на території Шалигинської селищної ради відповідно до статей 7 та 13 Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності», керуючись пунктом 7 частини першої статті 26, статею 59 закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», селищна рада ВИРІШИЛА:

  1. Внести до плану діяльності з підготовки проектів регуляторних актів на 2017 рік, затвердженого рішенням селищної ради від 17.12.2016 №20 «Про затвердження Плану діяльності з підготовки проектів регуляторних актів на 2017 рік» зміни згідно з додатком.
  2. Управлінню фінансів та економічного розвитку (Полушкіна Н.М.)оприлюднити дане рішення в порядку, визначеному чинним законодавством.
  3. Контроль за виконанням цього рішення покласти на постійну комісію з питань прав людини, законності, боротьби з корупцією, депутатської діяльності та етики (Слукіна Т.П.)

 

Селищний голова                                                                          Ю.В.Матвієнко

 

                                                                                                                                     Додаток до рішення

                            селищної ради

  19.05.2017

 

                                                      ЗМІНИ ДО ПЛАНУ ДІЯЛЬНОСТІ

       з підготовки проектів регуляторних актів Шалигинської селищної ради на 2017 рік

 

№ з/п Вид проекту регуляторного акту Назва проекту регуляторного акту

Цілі

прийняття

Термін підготовки регуляторного акту

Найменування

відповідальних за розроблення проектів регуляторних актів

1 2 3 4 5 6
1. Рішення селищної ради

Про затвердження Методики

розрахунку орендної плати за майно, що знаходиться в комунальній власності Шалигинської   об’єднаної територіальної громади  та пропорції її розподілу

Встановлення єдиного порядку регулювання відносин щодо комунального майна на теріторії

ОТГ

ІІІ квартал

2017 року

Управління фінансів та економічного розвитку
2. Рішення селищної ради

 Про затвердження Порядку проведення конкурсу

на право оренди майна комунальної власності Шалигинської   об’єднаної територіальної громади

Встановлення єдиного порядку регулювання відносин щодо комунального майна на теріторії ОТГ

 

ІІІ квартал

2017 року

Управління фінансів та економічного розвитку
3. Рішення селищної ради

 Положення про порядок відчуження комунального майна, що належить до комунальної власності Шалигинської   об’єднаної територіальної громади

 

Встановлення єдиного порядку регулювання відносин щодо комунального майна на теріторії ОТГ

 

ІІІ квартал

2017 року

Управління фінансів та економічного розвитку
4. Рішення селищної ради Про порядок продажу земельних ділянок  комунальної власності
на конкурентних засадах (земельних
торгах) Шалигинської   об’єднаної територіальної громади

Встановлення єдиного порядку регулювання  земельних відносин на теріторії ОТГ

 

ІІІ квартал

2017 року

Управління фінансів та економічного розвитку

 

Селищний голова                                                     Ю.В.Матвієнко

ШАЛИГИНСЬКА СЕЛИЩНА РАДА

ГЛУХІВСЬКОГО РАЙОНУ СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ

СЬОМЕ СКЛИКАННЯ

ПЕРША  СЕСІЯ   ОТГ

Р І Ш Е Н Н Я

 

29.12. 2016                                                        Шалигине                                                          № __

 

Про затвердження Плану діяльності з підготовки проектів регуляторних актів на 2017 рік

 

Відповідно до статті 25, пункту 3 частини 4 статті 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», статті 7 закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності», з метою дотримання державної регуляторної політики та планування регуляторної діяльності селищної ради у 2017 році, селищна рада ВИРІШИЛА :

  1. Затвердити План діяльності з підготовки проектів регуляторних актів на 2017 рік, що додається.
  2. Оприлюднити План діяльності з підготовки проектів регуляторних актів на 2017 рік в порядку, визначеному чинним законодавством.
  3. Контроль за виконанням рішення покласти на постійну комісію з питань планування, бюджету, фінансів та соціально – економічного розвитку, секретаря селищної ради Кліменченко С.В.

 

Селищний голова                                                                                         Ю.В.Матвієнко   

 

 

 

Додаток 1

Затвердженно рішенням

Шалигинської селищної ради

№__від 29.12.2016

 

План діяльності з підготовки проектів регуляторних
актів на 2017 рік

  

№ п/п Вид проекту регуляторного акту

Назва проекту регуляторного

акту

Цілі прийняття

Термін

підготов-ки регуляторного акту

Найменування

відповідальних за розроблення проектів регуляторних актів

1 2 3 4 5 6
1 Рішення сесії селищної ради Місцеві податки і збори на 2017 рік З метою наповнення доходної частини місцевого бюджету ІІ квартал 2017 року

Постійна комісія  селищної ради з планування, бюджету,  фінансів та соціально – економічного розвитку;

виконком селищної ради.

2

Рішення сесії

селищної ради

Про затвердження тарифів на водокористування З метою наповнення доходної частини бюджету комунального підприємства І квартал 2017 року

Постійні комісії селищної ради,

виконком селищної ради

3 Рішення сесії селищної  ради Про порядок пайової участі замовників у розвиток інженерно – транспортної інфраструктури населених пунктів Шалигинської селищної ради З метою наповнення доходної частини місцевого бюджету ІІ квартал 2017 року Постійні комісії селищної ради, виконком селищної ради

 

 

Селищний голова                                                                      Ю.В.Матвієнко

 

            Відповідно до ст.9 Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності», на виконання вимог Податкового кодексу України, Шалигинська  селищна рада повідомляє про оприлюднення проекту рішення «Про встановлення податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, на території Шалигинської селищної ради та аналізу регуляторного впливу до нього.

 Проект регуляторного акту  передбачає встановлення на території Шалигинської селищної ради ставок податку на нерухоме майно , які будуть діяти з 01.01.2018 року.

Поштова та електронна адреса розробника проекту:

Управління фінансів та економічного розвитку Шалигинської селищної ради  вул.К.Московська,31, м.Глухів тел.7051, shal_fin@ukr.net

Спосіб оприлюднення регуляторного акту та аналізу регуляторного впливу:

Проект регуляторного акту з відповідним аналізом регуляторного впливу буде оприлюднено на офіційному сайті Шалигинської  селищної ради  http://shaligino-gromada.in.ua// в розділі «Регуляторна діяльність».

Строк приймання зауважень та пропозицій: один місяць з дня оприлюднення на сайті Шалигинської селищної ради регуляторного акту та аналізу регуляторного впливу.

Спосіб надання зауважень та пропозицій: письмово.

Управління фінансів та економічного розвитку Шалигинської селищної ради

Проект

оприлюднено

«08»червня 2017

 

На підставі пункту 10.1 статті 10 розділу І, статті 265 та статті 266 розділу ХІІ Податкового кодексу, керуючись пунктом 24 частини першої статті 26 та статтею 59 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”, селищна рада  ВИРІШИЛА:

 

  1. Встановити на території Шалигинської селищної ради місцевий податок – податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки (у складі податку на майно).

 

1.1. Згідно з підпунктом 266.1 Податкового кодексу України платниками податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які є власниками об’єктів житлової та/або нежитлової нерухомості розташованих на території Шалигинської селищної ради.

1.2. Визначити, що об’єктом оподаткування згідно підпункту 266.2.1 Податкового кодексу України є об’єкт житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його частка. Поняття об’єктів житлової та нежитлової нерухомості  визначено в підпунктах14.1.129 та 14.1.129Податкового кодексу України.

В підпункті 266.2.2 Податкового кодексу України визначено, що не відноситься до об’єкту оподаткування.

 

1.3. База оподаткування, податковий період, порядок обчислення суми податку, порядок та строки сплати податку визначені відповідно підпунктами 266.3, 266.6-266.10 Податкового кодексу України.

  • Встановити на території Шалигинської селищної ради ставки податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки з 01.01.2018 року:
  • для об’єктів житлової нерухомості (додаток 1);
  • для об’єктів нежитлової нерухомості (додаток 2).

 

1.5. Встановити пільги із сплати податку у 2018 році:

1.5.1. База оподаткування об’єкта/об’єктів житлової нерухомості, у тому числі їх часток, що перебуває у власності фізичної або юридичної особи – платника податку, зменшується згідно з підпунктом 266.4.1 Податкового кодексу України:
а) для квартири/квартир – на 60 кв. метрів;

б) для житлового будинку/будинків незалежно від їх кількості – на 120 кв. метрів.
в) для різних видів об’єктів житлової нерухомості, в тому числі їх часток (у разі одночасного перебування у власності платника податку квартири/ квартир та житлового будинку/будинків, у тому числі їх часток) – на 180 кв. метрів.
Таке зменшення надається один раз за базовий податковий (звітний) період (рік).

1.5.2. Згідно з підпунктом 266.4.2 Податкового кодексу України встановлюються наступні додаткові пільги:

а) пільга у розмірі 100 відсотків з податку, що сплачується на території Шалигинської селищної ради     з об’єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності релігійних організацій України, статути (положення) яких зареєстровані у встановленому законом порядку, та використовуються для забезпечення діяльності, передбаченої такими статутами (положеннями);

б) пільга у розмірі 100 відсотків з податку, що сплачується на території Шалигинської селищної ради       з об’єктів житлової нерухомості, а саме: допоміжних (нежитлових) приміщень

  1. Визнати таким, що втратило чинність з 01.01.2018 року рішення Шалигинської селищної ради від 31 січня 2017 року №34«Про встановлення податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки на території Шалигинської селищної ради

 

  1. Дане рішення набуває чинності з 01.01.2018 року.
  2. Управлінню фінансів та економічного розвитку Шалигинської селищної ради забезпечити оприлюднення даного рішення у визначений законодавством термін.
  3. Контроль за виконанням цього рішення покласти на постійну комісію з питань планування, бюджету, фінансів та соціально-економічного розвитку .

 

Селищний голова                                                                   Ю.В.Матвієнко

 

 

 

 

 

 

 

 

Додаток 1

до рішення селищної  ради

 

 

Ставки податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки

для об’єктів житлової нерухомості

з 01.01.2018 року

 

 

 

Об’єкти оподаткування

Ставки податку

(у відсотках до розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового року)

Об’єкти житлової нерухомості  
1.   Будівлі, віднесені до житлового фонду:  
1.1. Житлові будинки:  
1.1.1. Житловий будинок садибного типу, який складається з житлових приміщень 1,0 
1.1.2. Житловий будинок квартирного типу різної   поверховості 1,5
1.2. Прибудова до житлового будинку 0,5
1.3. Квартира 1,0
1.4. Котедж 1,0
1.5. Кімнати в багатосімейних (комунальних) квартирах 0,5
2. Садовий будинок 0,3
3. Дачний будинок 0,5
4. Інші об’єкти житлової нерухомості, віднесені до житлового фонду 0,5

 

 

 

Селищний голова                                                                   Ю.В.Матвієнко

 

 

 

 

Додаток 2

до рішення селищної ради

 

Ставки податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки

для об’єктів нежитлової нерухомості

з 01.01.2018 року

 

Об’єкти оподаткування Ставки податку (у відсотках до розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного(податкового року)
Об’єкти нежитлової нерухомості  
1. Будівлі готельні  
Готелі, мотелі, кемпінги, пансіонати 0,5
Ресторани та бари 0,5
Туристичні бази, табори для відпочинку, будинки відпочинку 0,1
2. Будівлі офісні  
Будівлі фінансового обслуговування 0,5
Адміністративно-побутові будівлі 1,0
Будівлі для конторських та адміністративних цілей 1,0
Відділення ощадбанку, поштові відділення 0,01
3. Будівлі торговельні  
Торгові центри, універмаги, магазини 0,5
Криті ринки, павільйони та зали для ярмарків 0,5
Станції технічного обслуговування автомобілів 0,5
Їдальні, кафе, закусочні 0,5
Будівлі підприємств побутового обслуговування 0,2
Бази та склади підприємств торгівлі й громадського харчування 0,2
Непрацюючі магазини, заклади ресторанного господарства 0,0
4. Гаражі  
Гаражі (наземні й підземні) 0,1
Криті автомобільні стоянки 0,1
5. Будівлі промислові та склади (пилорами) 0,5
6. Господарські (присадибні) будівлі – допоміжні (нежитлові) приміщення (сараї, хліви, гаражі, літні кухні, майстерні, вбиральні, погреби, навіси, котельні, бойлерні, трансформаторні підстанції) 0,00
7. Інші об’єкти нежитлової нерухомості 1,0
    Заправочні станції ПММ 1,0

 

Селищний голова                                                                   Ю.В.Матвієнко

І. Визначення проблеми

Проблема, яку передбачається розв’язати шляхом державного регулювання:

Податковий кодекс України регулює відносини, що виникають у процесі встановлення та скасування податків і зборів в Україні, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів.
Згідно норм статті 10 Податкового кодексу України визначено перелік місцевих податків та зборів, до яких відноситься податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки.
Відповідно до п. 10.3 статті 10 Податкового кодексу України, місцеві ради обов’язково установлюють податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки.
На виконання пп. 12.3.4 п. 12.3 статті 12 Податкового кодексу України, виникла необхідність винести на розгляд Шалигинської селищної ради проект рішення «Про встановлення податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки на території Шалигинської селищної ради для приведення у відповідність до вимог чинного законодавства. Прийняття цього регуляторного акта дасть можливість встановлення єдиного порядку здійснення контролю за додержанням правил розрахунку та сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки.

Причини виникнення проблеми:

  • З 01.01.2017р. набув чинності Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2017 році » (від 20.12.2016 №1791-V111) та « Про внесення змін до Податкового кодексу Укрвїни щодо покращення інвестиційного клімату в Україні» (від 21.12.2016р.№1797- V111). Змінами до Податкового кодексу зменшено максимальну ставку податку на нерухоме майно до 1,5 відсотка.

Підтвердження важливості проблеми:

Таким чином, з метою правового регулювання господарських і адміністративних відносин між членами територіальної громади, органами місцевого самоврядування та фіскальними органами, урахування змін у податковому законодавстві селищна рада має ухвалити нове рішення про встановлення ставок податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, для застосування їх починаючи з 2018 року

 

Показники інсування та масштабу проблеми

Назва показника Одиниця виміру Значення Джерело даних
Платники податку на нерухоме майно відмінне від земельної ділянки осіб 102 Глухівське відділення Шосткинської ОДПІ ГУ ДФС в Сумській області

 

Основні групи (підгрупи), на які проблема справляє вплив:

Групи (підгрупи) Так Ні
Держава +
Громадяни +
Суб’єкти господарювання +
у тому числі суб’єкти малого підприємництва +

 

Обґрунтування неможливості вирішення проблеми за допомогою ринкових механізмів:

Зазначена проблема не може бути розв’язана за допомогою ринкових механізмів або чинних нормативних актів, тому потребує розв’язання шляхом ухвалення нового рішення міської ради «Про встановлення на території Шалигинської селищної ради податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки «.

Обґрунтування неможливості вирішення проблеми за допомогою діючих регуляторних актів:

Відповідно до чинного законодавства повноваження щодо встановлення місцевих податків є компетенцією місцевого самоврядування. Застосування регуляторної процедури не має альтернативи. Проблема встановлення податку на нерухоме майно не може бути розв’язана за допомогою ринкових механізмів.

 

ІІ. Цілі державного регулювання

Цілі державного регулювання, безпосередньо пов’язані з розв’язанням проблеми:

  • – забезпечення дотримання вимог Податкового кодексу України;
    – забезпечення відповідних надходжень до міського бюджету;
    – відкритість процедури, прозорість дій органу місцевого самоврядування при вирішенні питань, пов’язаних зі справлянням податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки.
    – врегулювання правовідносин між Шалигинською селищною радою та суб’єктами господарювання

 

III. Визначення та оцінка альтернативних способів досягнення цілей

  1. Визначення альтернативних способів
Вид альтернативи Опис альтернативи
Альтернатива 1 Альтернатива 1
Неприйняття регуляторного акта (відмова від регулювання)
Альтернатива 2 Прийняти запропонований регуляторний акт, що дозволить дотримуватися нормам Податкового кодексу України, дозволить створити справедливі умови сплати податку для власників житлової та нежитлової нерухомості, крім того надходження додаткових коштів до міського бюджету сприятиме збільшенню витрат на утримання інфраструктури об’єднаної територіальної громади.
Альтернатива 3 відсутня

 

  1. Оцінка вибраних альтернативних способів досягнення цілей

Оцінка впливу на сферу інтересів держави

Вид альтернативи Вигоди Витрати
Альтернатива 1 Відсутні . Відсутні надходження до бюджету податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки Відсутні
Альтернатива 2 Дасть змогу встановити розміри ставок податку із врахуванням потреб суб’єктів господарювання, які здійснюють господарську діяльність на території Шалигинської селищної ради, що в свою чергу збільшить надходження до місцевого бюджету. Відсутні
Альтернатива 3 Відсутні відсутні

 

Оцінка впливу на сферу інтересів громадян

Вид альтернативи Вигоди Витрати
Альтернатива 1 Відсутні Відсутні
Альтернатива 2 – вирішення частини соціальних проблем обєднаної територіальної громади за рахунок збільшення доходної частини селищного бюджету відсутні
Альтернатива 3 відсутні відсутні

 

Оцінка впливу на сферу інтересів суб’єктів господарювання

Альтернатива 1

Показник Великі Середні Малі Мікро Разом
Кількість суб’єктів господарювання, що підпадають під дію регулювання, одиниць 0 0 6 96 102
Питома вага групи у загальній кількості, відсотків 0% 0% 5.88% 94.12% 100,00%

 

Альтернатива 2

Показник Великі Середні Малі Мікро Разом
Кількість суб’єктів господарювання, що підпадають під дію регулювання, одиниць 0 0 6 96 102
Питома вага групи у загальній кількості, відсотків 0% 0% 5.88% 94.12% 100,00%

 

Альтернатива 3

Показник Великі Середні Малі Мікро Разом
Кількість суб’єктів господарювання, що підпадають під дію регулювання, одиниць 0 0 0 0 0
Питома вага групи у загальній кількості, відсотків 0% 0% 0% 0% 100,00%

 

Вид альтернативи Вигоди Витрати
Альтернатива 1 Відсутні Відсутні
Альтернатива 2 можливість сплачувати податок на нерухоме майно,відмінне від земельної ділянки, за обґрунтованими ставками з дотриманням критеріїв, встановлених для
даного виду податку
– часові витрати наотримання інформації про оподаткування нерухомості, ознайомлення з порядком звітування, здійснення розрахунку податку та матеріальні витрати на сплату податку суб’єктами господарювання, які мають у власності об’єкти нерухомості, що підлягають оподаткуванню
Альтернатива 3 відсутні відсутні

 

Оцінка сумарних витрат за альтернативами

Сумарні витрати за альтернативами Сума витрат, гривень
Альтернатива 1 0
Альтернатива 2 9486
Альтернатива 3 0

Згідно з Додатком 4

до Методики проведення аналізу впливу

регуляторного акта

ТЕСТ

малого підприємництва (М-Тест)

  1. Консультації з представниками мікро- та малого підприємництва щодо оцінки впливу регулювання

Консультації щодо визначення впливу запропонованого регулювання на суб’єктів малого підприємництва та визначення детального переліку процедур, виконання яких необхідно для здійснення регулювання, проведено розробником у період з 28 Квітня 2017 р. по 19 Травня 2017 р.

Вид консультації (публічні консультації прямі (круглі столи, наради, робочі зустрічі тощо), інтернет-консультації прямі (інтернет-форуми, соціальні мережі тощо), запити (до підприємців, експертів, науковців тощо) Кількість учасників консультацій, осіб Основні результати консультацій (опис)
1 нарада,
телефонні розмови
29 обговорені ставки для СПД та громадян, внесені пропозиції

 

  1. Вимірювання впливу регулювання на суб’єктів малого підприємництва (мікро- та малі):

кількість суб’єктів малого підприємництва, на яких поширюється регулювання: 102 (одиниць), у тому числі малого підприємництва 6 (одиниць) та мікропідприємництва 96 (одиниць);

питома вага суб’єктів малого підприємництва у загальній кількості суб’єктів господарювання, на яких проблема справляє вплив 5.88 (відсотків)

  1. Розрахунок витрат суб’єктів малого підприємництва на виконання вимог регулювання
Найменування оцінки У перший рік (стартовий рік впровадження регулювання) Періодичні (за наступний рік)

Витрати за

п’ять років

Оцінка “прямих” витрат суб’єктів малого підприємництва на виконання регулювання
1 Придбання необхідного обладнання (пристроїв, машин, механізмів) 0 0 0
2 Процедури повірки та/або постановки на відповідний облік у визначеному органі державної влади чи місцевого самоврядування 0 0 0
3 Процедури експлуатації обладнання (експлуатаційні витрати – витратні матеріали) 0 0 0
4 Процедури обслуговування обладнання (технічне обслуговування) 0 0 0
5 Інші процедури (уточнити) X X X
не передбачено 0 X 0
6 Разом, гривень 0 X 0
7 Кількість суб’єктів господарювання, що повинні виконати вимоги регулювання, одиниць 102
8 Сумарно, гривень 0 X 0
Оцінка вартості адміністративних процедур субєктів малого підприємництва щодо виконання регулювання та звітування
9 Процедури отримання первинної інформації про вимоги регулювання 19 19 95
10 Процедури організації виконання вимог регулювання 19 19 95
11 Процедури офіційного звітування 55 58 287
12 Процедури щодо забезпечення процесу перевірок 0 0 0
13 Інші процедури (уточнити) X X X
не передбачено 0 X 0
14 Разом, гривень 93 X 93
15 Кількість суб’єктів малого підприємництва, що повинні виконати вимоги регулювання, одиниць 102
16 Сумарно, гривень 9486 X 48654

 

БЮДЖЕТНІ ВИТРАТИ

на адміністрування регулювання для суб’єктів малого і мікропідприємництва

Розрахунок витрат на адміністрування регулювання здійснюється окремо для кожного відповідного органу державної влади чи органу місцевого самоврядування, що залучений до процесу регулювання.

Державний орган, для якого здійснюється розрахунок адміністрування регулювання:

Виконавчі комітети сільських, селищних рад

Процедура регулювання суб’єктів малого і мікропідприємництва (розрахунок на одного типового суб’єкта господарювання) Планові витрати часу на процедуру Вартість часу співробітника органу державної влади відповідної категорії (заробітна плата) Оцінка кількості процедур за рік, що припадають на одного суб’єкта Оцінка кількості суб’єктів, що підпадають під дію процедури регулювання Витрати на адміністрування регулювання* (за рік), гривень
Облік суб’єкта господарювання, що перебуває у сфері регулювання 0 0 0 102 0
Поточний контроль за суб’єктом господарювання, що перебуває у сфері регулювання, у тому числі камеральні 0 0 0 102 0
Поточний контроль за суб’єктом господарювання, що перебуває у сфері регулювання, у тому числі виїзні 0 0 0 102 0
Підготовка, затвердження та опрацювання одного окремого акта про порушення вимог регулювання 0 0 0 0 0
Реалізація одного окремого рішення щодо порушення вимог регулювання 0 0 0 0 0
Оскарження одного окремого рішення суб’єктами господарювання 0 0 0 0 0
Підготовка звітності за результатами регулювання 0 0 0 102 0
Разом за рік Х Х Х Х 0
Сумарно за п’ять років Х Х Х Х 0

* Вартість витрат, пов’язаних з адмініструванням процесу регулювання державними органами, визначається шляхом множення фактичних витрат часу персоналу на заробітну плату спеціаліста відповідної кваліфікації та на кількість суб’єктів, що підпадають під дію процедури регулювання, та на кількість процедур за рік.

 

  1. Розрахунок сумарних витрат суб’єктів малого підприємництва, що виникають на виконання вимог регулювання
Показник Перший рік регулювання (стартовий), гривень За п’ять років, гривень
1 Оцінка “прямих” витрат суб’єктів малого підприємництва на виконання регулювання 0 0
2 Оцінка вартості адміністративних процедур для суб’єктів малого підприємництва щодо виконання регулювання та звітування 9486 48654
3 Сумарні витрати малого підприємництва на виконання запланованого регулювання 9486 48654
4 Бюджетні витрати на адміністрування регулювання суб’єктів малого підприємництва 0 0
5 Сумарні витрати на виконання запланованого регулювання 9486 48654

 

  1. Розроблення корегуючих (пом’якшувальних) заходів для малого підприємництва щодо запропонованого регулювання
Процедура, що потребує корегування Корегуючий механізм
не передбачено не передбачено

 

Показник Сумарні витрати малого підприємництва на виконання запланованого регулювання за перший рік, гривень Сумарні витрати малого підприємництва на виконання запланованого регулювання за п’ять років, гривень
Заплановане регулювання 9486 48654
За умов застосування компенсаторних механізмів для малого підприємництва не передбачено не передбачено
Сумарно: зміна вартості регулювання малого підприємництва 0 0

 

 

  1. IV. Вибір найбільш оптимального альтернативного способу досягнення цілей
Рейтинг результативності (досягнення цілей під час вирішення проблеми) Бал результативності (за чотирибальною системою оцінки) Коментарі щодо присвоєння відповідного бала
Альтернатива 1 1 – цілі прийняття регуляторного акта не можуть бути досягнуті (проблема продовжує існувати) Альтернатива не є прийнятною,
У разі відмови введення в дію запропонованого регуляторного акта, на території міської ради не будуть установлені ставки податку на наступний рік, унеможливлюється обрахування та сплата податку. Наслідком є втрата додаткових надходжень до бюджету. Тому, така альтернатива є неприйнятною , вона веде до відмови від використання економічних ресурсів об’єднаної територіальної громади, які спрямовуються на фінансування інфраструктури .
Альтернатива 2 3 – цілі прийняття регуляторного акта можуть бути досягнуті майже повною мірою (усі важливі аспекти проблеми існувати не будуть) Застосування даної альтернативи є
найбільш прийнятною. З введенням в дію запропонованого регуляторного акта будуть упорядковані відносини між суб’єктами господарювання та органами державної влади і місцевого самоврядування з питань сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки. Встановлення ставок податку на нерухоме майно забезпечить додаткові надходження до селищного бюджету та нестиме більш прийнятне
податкове навантаження для власників об’єктів нерухомості, що підлягає оподаткуванню.
Альтернатива 3 1 – цілі прийняття регуляторного акта не можуть бути досягнуті (проблема продовжує існувати) Відсутня

 

Рейтинг результативності Вигоди (підсумок) Витрати (підсумок) Обґрунтування відповідного місця альтернативи у рейтингу
Альтернатива 2

Держава:

Дасть змогу встановити розміри ставок податку із врахуванням потреб суб’єктів господарювання, які здійснюють господарську діяльність на території Шалигинської селищної ради, що в свою чергу збільшить надходження до місцевого бюджету.

Громадяни:

– вирішення частини соціальних проблемоб’єднаної територіальної громади за рахунок збільшення доходної частини селищного бюджету
Суб’єкти господарювання:

можливість сплачуватиподаток на нерухоме майно,відмінне від земельної ділянки, за обґрунтованими ставками з дотриманням критеріїв, встановлених для
даного виду податку

Держава:

Відсутні

Громадяни:

відсутні

Суб’єкти господарювання:

Витрати: – часові витрати на отримання інформації про оподаткування нерухомості, ознайомлення з порядком звітування, здійснення розрахунку податку та матеріальні витрати на сплату податку суб’єктами господарювання, які мають у власності об’єкти нерухомості, що підлягають оподаткуванню

Сумарні витрати, грн:

можливість сплачувати податок на нерухоме майно заобґрунтованими ставками; – вирішення частини соціальних проблем міста за рахунок збільшення надходжень до місцевого бюджету,- прозорість і гласність елементів податку на нерухоме майно,відмінне від земельної ділянки
Альтернатива 3

Держава:

Відсутні

Громадяни:

відсутні

Суб’єкти господарювання:

відсутні

Держава:

відсутні

Громадяни:

відсутні

Суб’єкти господарювання:

Витрати: відсутні

Сумарні витрати, грн: 0

відсутні
Альтернатива 1

Держава:

Відсутні . Відсутні надходження до бюджету податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки
Громадяни:

Відсутні

Суб’єкти господарювання:

Відсутні

Держава:

Відсутні

Громадяни:

Відсутні

Суб’єкти господарювання:

Витрати: Відсутні

Сумарні витрати, грн: 0

Відсутні надходження до бюджету

 

Рейтинг Аргументи щодо переваги обраної альтернативи/причини відмови від альтернативи Оцінка ризику зовнішніх чинників на дію запропонованого регуляторного акта
Альтернатива 2 цілі прийняття регуляторного акта можуть бути досягнуті майже повною мірою (усі важливі аспекти проблеми існувати не будуть) На дію даного акта можливий вплив зовнішніх чинників – ухвалення змін та доповнень до чинного законодавства у цій сфері .В такому випадку рішення міської ради потребує внесення відповідних змін та доповнень що вплине на суму надходжень податку на нерухоме майно до місцевого бюджету
Альтернатива 3 відсутні X
Альтернатива 1 цілі прийняття регуляторного акта не можуть бути досягнуті (проблема продовжує існувати) X

 

  1. V. Механізми та заходи, які забезпечать розв’язання визначеної проблеми

Запропоновані механізми регуляторного акта, за допомогою яких можна розв’язати проблему:

  • Механізмом розв’язання вказаної вище проблеми є прийняття рішення «Про встановлення податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, на території Шалигинської селищної ради”.

 

Заходи, які мають здійснити органи влади для впровадження цього регуляторного акта:

  • З метою реалізації поставленого завдання пропонується:
  • – розробити проект рішення селищної ради щодо встановлення податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, на території Шалигинської селищної ради;
  • – забезпечити інформування населення об’єднаної територіальної громади про вимоги регуляторного акта шляхом його розміщення на сайті Шалигинської селищної ради.

 

  1. VI. Оцінка виконання вимог регуляторного акта залежно від ресурсів, якими розпоряджаються органи виконавчої влади чи органи місцевого самоврядування, фізичні та юридичні особи, які повинні проваджувати або виконувати ці вимоги

Питома вага суб’єктів малого підприємництва (малих та мікропідприємств разом) у загальній кількості суб’єктів господарювання, на яких поширюється регулювання, перевищує 10 відсотків, розрахунок витрат на запровадження державного регулювання для суб’єктів малого підприємництва здійснено згідно з додатком 4 до Методики проведення аналізу впливу регуляторного акта (Тест малого підприємництва).

VII. Обґрунтування запропонованого строку дії регуляторного акта

Запропонований термін дії акта:

безстроково

Обґрунтування запропонованого терміну дії акта:

Термін дії запропонованого регуляторного акта необмежений, внесення змін до нього та його відміна можлива у разі зміни чинного законодавства чи в інших необхідних випадках.

 

VIII. Визначення показників результативності дії регуляторного акта

Досягнення цілі державного регулювання, задля якого пропонується акт, може бути охарактеризовано наступними кількісними та якісними показниками, значення яких має змінитися за вимірюваний період:

Назва показника Одиниця виміру Зараз 6 місяців 1 рік 3 роки
1 Розмір надходжень до державного бюджету, пов`язаних з дією акта грн. 0 0 0
2 Розмір надходжень до місцевих бюджетів, пов`язаних з дією акта грн. 18800 37000 115000
3 Розмір надходжень до цільового фонду, пов`язаних з дією акта грн. 0 0 0
4 Кількість суб`єктів господарювання та/або фізичних осіб, на яких поширюватиметься дія акта од. 102 107 110
5 Розмір коштів, що витрачатимуться суб`єктами господарювання та/або фізичними особами, пов`язаними з виконанням вимог акта грн. 0 0 0
6 Час, що витрачатиметься суб`єктами господарювання та/або фізичними особами, пов`язаними з виконанням вимог акта год. 0 0 0
7 Рівень поінформованості суб`єктів господарювання та/або фізичних осіб з основних положень акта % 100 100 100

 

  1. IX. Визначення заходів, за допомогою яких здійснюватиметься відстеження результативності дії регуляторного акта

Строки проведення базового відстеження результативності дії регуляторного акта:

шість місяців з дня набрання чинності

Строки проведення повторного відстеження результативності дії регуляторного акта:

один рік з дня набрання чинності

Метод проведення відстеження результативності:

Статистичний

Вид даних, за допомогою яких здійснюватиметься відстеження результативності:

Статичтичні

Цільові групи осіб, що обиратимуться для участі у відповідному опитуванні:

фізичні особи-підприємці, громадяни

 

 

Управління соціально-економічного розвитку Шалигинської селищної ради

            Відповідно до ст.9 Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності», на виконання вимог Податкового кодексу України, Шалигинська  селищна рада повідомляє про оприлюднення проекту рішення «Про встановлення плати за землю  на території Шалигинської селищної ради та аналізу регуляторного впливу до нього.

 Проект регуляторного акту  передбачає встановлення на території Шалигинської селищної ради місцевого податку – плати за землю (у складі податку на майно) та затвердження плату за землю, який будуть діяти з 01.01.2018

Поштова та електронна адреса розробника проекту:

Управління фінансів та економічного розвитку Шалигинської селищної ради  вул.К.Московська,31, м.Глухів тел.70515, shal_fin@ukr.net..

Спосіб оприлюднення регуляторного акту та аналізу регуляторного впливу:

Проект регуляторного акту з відповідним аналізом регуляторного впливу буде оприлюднено на офіційному сайті Шалигинської  селищної ради http://shaligino-gromada.in.ua/ в розділі «Регуляторна діяльність».

Строк приймання зауважень та пропозицій: один місяць з дня оприлюднення на сайті Шалигинської селищної ради регуляторного акту та аналізу регуляторного впливу.

Спосіб надання зауважень та пропозицій: письмово.

Управління фінансів та економічного розвитку Шалигинської селищної ради

Проект

оприлюднено

«7» червня 2017

 

Відповідно до статті143 Конституції, законів України “Про оренду землі”, “Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності”, на підставі пункту 10.1 статті 10, підпунктів 12.3.1-12.3.7 пункту 12 статті 12 розділу І, підпункту 265.1.3 статті 265 розділу ХІІ Податкового кодексу України, керуючись пунктом 24 частини першої статті 26 та статтею 59 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні»,  селищна рада  ВИРІШИЛА:

Встановити на території Шалигинської селищної ради місцевий податок – плата за землю (у складі податку на майно).

   1.1. Визначити об’єкт оподаткування, платників податку, базу оподаткування, податковий період, порядок обчислення, особливості оподаткування та інші обов’язкові елементи плати за землю згідно з пунктами 269-271, 273, 284-287, 289  Податкового кодексу України.

1.2. Ставка податку за один гектар нелісових земель, які надані у встановленому порядку та використовуються для потреб лісового господарства, встановлюються як для земельних ділянок нормативну грошову оцінку яких проведено.

1.3. Ставка земельного податку за земельні ділянки нормативну грошову оцінку яких проведено (незалежно від місця знаходження),  встановлюється у розмірі  1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки.

1.4. Ставка податку за один гектар сільськогосподарських угідь (незалежно від місця знаходження), нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у відсотках  від їх нормативної грошової оцінки у таких розмірах :

– для ріллі, сіножатей, пасовищ -0,3;

– багаторічних насаджень- 0,03.

1.5. Податок за земельні ділянки, зайняті житловим фондом, автостоянками для зберігання особистих транспортних засобів громадян, які використовуються без отримання прибутку, гаражно-будівельними, дачно-будівельними та садівницькими товариствами, індивідуальними гаражами, садовими і дачними будинками фізичних осіб справляється у розмірі 3 відсотків від суми земельного податку, обчисленого відповідно до п. 1.4.

1.6. Власник нежилого приміщення (його частини) у багатоквартирному жилому будинку сплачує до бюджету податок за площі під такими приміщеннями (їх частинами) з урахуванням пропорційної частки прибудинкової території з дати державної реєстрації права власності на нерухоме майно в розмірі 3 відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.

1.7. Ставка земельного податку за земельні ділянки, розташовані за межами населених пунктів, нормативну грошову оцінку яких не проведено, встановлюється у розмірі 5 відсотків від нормативної грошової оцінки одиниці ріллі по області.

1.8. Від сплати земельного податку звільняються  фізичні та юридичні особи відповідно до пунктів 281, 282 Податкового кодексу України.

1.9. Звільнити додатково від сплати земельного податку:

– органи державної влади та органи місцевого самоврядування, заклади, установи та організації які повністю утримуються за рахунок коштів державного або місцевого бюджетів,  Державна прикордонна служба України;

– парки державної та комунальної власності, пам’ятки природи, заповідні урочища;

– благодійні організації, створені відповідно до закону, діяльність яких не передбачає одержання прибутку;

1.10. Не сплачується земельний податок за земельні ділянки, визначені пунктом 283 Податкового кодексу України.

  1. Орендна плата

2.1. Підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.

    Платником орендної плати згідно з підпунктом 288.2. Податкового кодексу України є орендар земельної ділянки.Об’єктом оподаткування є земельна ділянка, надана в оренду. Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем, але річна сума платежу згідно з пунктом 288.5 Податкового кодексу України не може бути меншою розміру земельного податку, встановленого для відповідної категорії земельних ділянок на відповідній території; не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки. Може перевищувати граничний розмір орендної плати, у разі визначення орендаря на конкурентних засадах.

Плата за суборенду земельних ділянок не може перевищувати орендної плати.

Податковий період, порядок обчислення орендної плати, строк сплати та порядок її зарахування до бюджетів застосовується відповідно до вимог пунків 285-287 Податкового кодексу України.

  1. Визнати таким, що втратило чинність з 01.01.2018 року рішення Шалигинської селищної ради від 31 січня 2017 року №33 «Про встановлення  плати за землю, на території Шалигинської селищної ради» із змінами внесеними рішенням Шалигинської селищної ради від 10 березня 2017 №48
  2. Дане рішення набуває чинності з 01.01.2018 року.
  3. Управлінню фінансів та економічного розвитку Шалигинської селищної ради забезпечити оприлюднення даного рішення у визначений законодавством термін.

Контроль за виконанням даного рішення покласти на постійну комісію  селищної ради з питань планування, бюджету, фінансів та соціально-економічного розвитку

Селищний голова                                                                         Ю.В.Матвієнко

«Про встановлення податку на майно в частині плати за землю на території Шалигинської селищної ради»

І. Визначення проблеми

Проблема, яку передбачається розв’язати шляхом державного регулювання:

Рішенням Шалигинської селищної ради від 31.01.2017 №33 «Про встановлення плати за землю на території Шалигинської селищної ради» із змінами внесеними рішенням селищної ради від 10.03.2017 №
встановлені ставки податку на майно в частині плати за землю на 2017 рік
Враховуючи, що рішення про встановлення місцевих податків та зборів на 2018 рік мають бути прийняті органами місцевого самоврядування до 15 липня 2017 року в рамках виконання вимог статей 4 і 12 Податкового кодексу України, і матимуть ознаки регуляторних актів та потребуватимуть реалізації процедур, передбачених Законом України « Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності», розроблено проект регуляторного акта – рішення Шалигинської селищної ради «Про встановлення податку на майно в частині плати за землю на території Шалигинської селищної ради», яке вступить в дію з наступного бюджетного періоду – з 1 січня 2018 року.
Прийняття проекту рішення Шалигинської селищної ради зумовлено необхідністю збільшення дохідної частини селищного бюджету для забезпечення його збалансованості та задоволення нагальних потреб громади , у тому числі й за рахунок перегляду окремих ставок податку на майно в частині плати за землю на території Шалигинської об’єднаної територіальної громади та можливого надання обґрунтованих додаткових пільг з його сплати певним категоріям суб’єктів господарювання.
Причини виникнення проблеми:

Причиною є зміни в податковому законодавстві

Підтвердження важливості проблеми:

Важливим є те, що до прийняття Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України» плата за землю належала до загальнодержавних податків і ставки податку встановлювались виключно Податковим кодексом України. Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України» надано право органам місцевого самоврядування встановлювати ставки земельного податку в межах граничного розміру.

Показники існування та масштабу проблеми

Назва показника Одиниця виміру Значення Джерело даних
кількість платників податку на землю осіб 105 Шосткинське відділення ДФС

Основні групи (підгрупи), на які проблема справляє вплив:

Групи (підгрупи) Так Ні
Держава +
Громадяни +
Суб’єкти господарювання +
у тому числі суб’єкти малого підприємництва +

Обґрунтування неможливості вирішення проблеми за допомогою ринкових механізмів:

Обґрунтування неможливості вирішення проблеми за допомогою ринкових механізмів:
Розв’язання даної проблеми за допомогою ринкового механізму неможливе, оскільки чинне законодавство чітко регламентує, що саме органи місцевого самоврядування встановлюють розмір земельного податку.

Обґрунтування неможливості вирішення проблеми за допомогою діючих регуляторних актів:

Проблема не може бути розв’язана за допомогою діючих регуляторних актів тому, що це суперечить вимогам чинного законодавства

 

ІІ. Цілі державного регулювання

Цілі державного регулювання, безпосередньо пов’язані з розв’язанням проблеми:

  • – забезпечення дотримання вимог Податкового кодексу України;
    – вдосконалення земельних відносин на основі встановлення ставок плати за землю та диференціації ставок в залежності від функціонального призначення земельної ділянки;
    – створення єдиного механізму справляння плати за землю;
    – наповнення селищного бюджету, шляхом отримання додаткового обсягу надходжень;
    – здійснення планування та прогнозування надходжень від місцевих податків при формуванні бюджету;
    – забезпечення раціонального та ефективного використання земельних ділянок;
    – вдосконалення відносин, що виникають у сфері справляння земельного податку;
    – встановлення доцільних та обґрунтованих розмірів ставок плати за землю в межах, визначених Податковим кодексом України

III. Визначення та оцінка альтернативних способів досягнення цілей

  1. Визначення альтернативних способів
Вид альтернативи Опис альтернативи
Альтернатива 1 Залишення існуючої на даний момент ситуації без змін.
Згідно з п.12.3.4 ст.12 Податкового кодексу України рішення про встановлення місцевих податків та зборів офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосовування встановлюваних місцевих податків та зборів або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.
В разі неприйняття даного проекту рішення податок буде справлятися, виходячи з норм Податкового кодексу України, відповідно до підпункту 12.3.5 пункту 12.3 статті 12: у разі якщо селищна рада не прийняла рішення про встановлення відповідних місцевих податків і зборів, що є обов’язковими згідно з нормами цього Кодексу, такі податки до прийняття рішення справляються виходячи з норм цього Кодексу із застосуванням їх мінімальних ставок, а плата за землю справляється із застосуванням ставок, які діяли до 31 грудня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування плати за землю.
Пільги зі сплати земельного податку залишаються виключно такими, що встановлені положеннями Податкового кодексу України.
Альтернатива 2 Прийняття регуляторного акта спрямовано на приведення у відповідність до чинного законодавства ставок земельного податку, додаткові надходження до бюджету , недопущення зниження економічної активності підприємств
Альтернатива 3 відсутня
  1. Оцінка вибраних альтернативних способів досягнення цілей

Оцінка впливу на сферу інтересів держави

Вид альтернативи Вигоди Витрати
Альтернатива 1 Відсутні Відсутні
Альтернатива 2 Забезпечує досягнення цілей державного регулювання.
Збільшує привабливість та ефективне використання земельних ділянок, які знаходяться у власності та користуванні платників плати за землю.
Дозволяє наповнювати місцевий бюджет власними надходженнями.
Витрати пов’язані з адмініструванням податку
Альтернатива 3 відсутні відсутні

Оцінка впливу на сферу інтересів громадян

Вид альтернативи Вигоди Витрати
Альтернатива 1 Відсутні Відсутні
Альтернатива 2 Забезпечує досягнення цілей державного регулювання.
Збільшує привабливість та ефективне використання земельних ділянок, які знаходяться у власності та користуванні платників плати за землю.
Дозволяє наповнювати місцевий бюджет власними надходженнями.
Витрати пов’язані зі сплатою податку
Альтернатива 3 відсутні відсутні

Оцінка впливу на сферу інтересів суб’єктів господарювання

Альтернатива 1

Показник Великі Середні Малі Мікро Разом
Кількість суб’єктів господарювання, що підпадають під дію регулювання, одиниць 0 0 8 97 105
Питома вага групи у загальній кількості, відсотків 0% 0% 7,62% 92.38% 100,00%

Альтернатива 2

Показник Великі Середні Малі Мікро Разом
Кількість суб’єктів господарювання, що підпадають під дію регулювання, одиниць 0 0 8 97 105
Питома вага групи у загальній кількості, відсотків 0% 0% 7,62% 92,38% 100,00%

Альтернатива 3

Показник Великі Середні Малі Мікро Разом
Кількість суб’єктів господарювання, що підпадають під дію регулювання, одиниць 0 0 0 0 0
Питома вага групи у загальній кількості, відсотків 0% 0% 0% 0% 0,0
Вид альтернативи Вигоди Витрати
Альтернатива 1 Відсутні Відсутні
Альтернатива 2 створення рівних умов конкуренції;
– прозорість і гласність у процесі формування розмірів плати за землю.
Витрати пов’язані з сплатою розміру податку за користування землею;
Альтернатива 3 відсутні відсутні

Оцінка сумарних витрат за альтернативами

Сумарні витрати за альтернативами Сума витрат, гривень
Альтернатива 1
Альтернатива 2
Альтернатива 3
  1. IV. Вибір найбільш оптимального альтернативного способу досягнення цілей
Рейтинг результативності (досягнення цілей під час вирішення проблеми) Бал результативності (за чотирибальною системою оцінки) Коментарі щодо присвоєння відповідного бала
Альтернатива 1 1 – цілі прийняття регуляторного акта не можуть бути досягнуті (проблема продовжує існувати) Неприйняття регуляторного акту буде суперечить вимогам діючого податкового законодавства.
Альтернатива 2 3 – цілі прийняття регуляторного акта можуть бути досягнуті майже повною мірою (усі важливі аспекти проблеми існувати не будуть) Прийняття рішення запропонованого проекту рішення дозволить досягнути поставлених цілей, забезпечить виконання вимог Податкового кодексу України та збільшити надходження до бюджету. При формуванні даного проекту рішення вибрано диференційований підхід у визначені ставок земельного податку в залежності від функціонального призначення земельної ділянки.
Альтернатива 3 Відсутні відсутні
Рейтинг результативності Вигоди (підсумок) Витрати (підсумок) Обґрунтування відповідного місця альтернативи у рейтингу
Альтернатива 3

Держава:

відсутні

Громадяни:

відсутні

Суб’єкти господарювання:

відсутні

Держава:

відсутні

Громадяни:

відсутні

Суб’єкти господарювання:

Витрати: відсутні

Сумарні витрати, грн:

відсутні
Альтернатива 2

Держава:

Забезпечує досягнення цілей державного регулювання.
Збільшує привабливість та ефективне використання земельних ділянок, які знаходяться у власності та користуванні платників плати за землю.
Дозволяє наповнювати місцевий бюджет власними надходженнями.
Громадяни:

Забезпечує досягнення цілей державного регулювання.
Збільшує привабливість та ефективне використання земельних ділянок, які знаходяться у власності та користуванні платників плати за землю.
Дозволяє наповнювати місцевий бюджет власними надходженнями.
Суб’єкти господарювання:

створення рівних умов конкуренції;
– прозорість і гласність у процесі формування розмірів плати за землю.

Держава:

Витрати пов’язані з адмініструванням податку

Громадяни:

Витрати пов’язані зі сплатою податку

Суб’єкти господарювання:

Витрати: Витрати пов’язані з сплатою, податку за користування землею; з чинного законодавства.

Сумарні витрати, грн:

Прийняття запропонованого проекту рішення дозволить досягнути поставлених цілей, забезпечить виконання вимог Податкового кодексу України та збільшити надходження до бюджету міста. При формуванні даного проекту рішення вибрано диференційований підхід у визначені ставок земельного податку в залежності від функціонального призначення земельної ділянки
Альтернатива 1

Держава:

Відсутні

Громадяни:

Відсутні

Суб’єкти господарювання:

Відсутні

Держава:

Відсутні

Громадяни:

Відсутні

Суб’єкти господарювання:

Витрати: Відсутні

Сумарні витрати, грн:

Альтернатива не є прийнятною
Рейтинг Аргументи щодо переваги обраної альтернативи/причини відмови від альтернативи Оцінка ризику зовнішніх чинників на дію запропонованого регуляторного акта
Альтернатива 3 відсутні X
Альтернатива 2 Забезпечення виконання вимог Податкового кодексу України.
Збільшення надходжень до міського бюджету.
Збільшить привабливість та ефективне використання земельних ділянок, які знаходяться у власності та користуванні платників плати за землю.
Зміни в законодавстві
Альтернатива 1 Основна причина відмови від альтернативи – не виконання вимог податкового законодавства України X

V. Механізми та заходи, які забезпечать розв’язання визначеної проблеми

Запропоновані механізми регуляторного акта, за допомогою яких можна розв’язати проблему:

Запропонований механізм дії даного проекту регуляторного акта відповідає принципам державної регуляторної політики, а саме: доцільності, адекватності, ефективності, прозорості та передбачуваності.

  • Механізм дії даного регуляторного акта полягає у забезпеченні: – інформування суб’єктів господарювання про встановлення ставок земельного податку;
  • – забезпечення надходжень плати за землю в розмірі, передбаченому регуляторним актом;

Ступінь ефективності зазначених заходів є достатнім, адже виконавши їх належним чином, поставленої мети буде практично повністю досягнуто.

Заходи, які мають здійснити органи влади для впровадження цього регуляторного акта:

  • – прийняття запропонованого проекту рішення;
  • – інформування громадськості міста про вимоги регуляторного акта, шляхом розміщення його на офіційному сайті Шалигинської селищної ради;
  • – нарахування плати за землю за диференційованими ставками в залежності від функціонального призначення земельної ділянки.

VI. Оцінка виконання вимог регуляторного акта залежно від ресурсів, якими розпоряджаються органи виконавчої влади чи органи місцевого самоврядування, фізичні та юридичні особи, які повинні проваджувати або виконувати ці вимоги

Оскільки питома вага суб’єктів малого підприємництва (малих та мікропідприємств разом) у загальній кількості суб’єктів господарювання, на яких поширюється регулювання, перевищує 10 відсотків, було здійснено розрахунок витрат на запровадження державного регулювання для суб’єктів малого підприємництва згідно з додатком 4 до Методики проведення аналізу впливу регуляторного акта.

VII. Обґрунтування запропонованого строку дії регуляторного акта

Запропонований термін дії акта:

безстроково

Обґрунтування запропонованого терміну дії акта:

Строк дії даного регуляторного акта необмежений у часі.
У разі необхідності, зокрема, у зв’язку зі змінами у чинному законодавстві України та за підсумками аналізу відстеження його результативності, будуть вноситися зміни до вказаного регуляторного акта.

VIII. Визначення показників результативності дії регуляторного акта

Досягнення цілі державного регулювання, задля якого пропонується акт, може бути охарактеризовано наступними кількісними та якісними показниками, значення яких має змінитися за вимірюваний період:

Назва показника Одиниця виміру Зараз 6 місяців 1 рік 3 роки
1 Розмір надходжень до державного бюджету, пов`язаних з дією акта грн. 64800 134400 576000
2 Розмір надходжень до місцевих бюджетів, пов`язаних з дією акта грн.
3 Розмір надходжень до цільового фонду, пов`язаних з дією акта грн. 0 0 0
4 Кількість суб`єктів господарювання та/або фізичних осіб, на яких поширюватиметься дія акта од. 105 111 145 160
5 Розмір коштів, що витрачатимуться суб`єктами господарювання та/або фізичними особами, пов`язаними з виконанням вимог акта грн. 0 0
6 Час, що витрачатиметься суб`єктами господарювання та/або фізичними особами, пов`язаними з виконанням вимог акта год. 0 0 0 0
7 Рівень поінформованості суб`єктів господарювання та/або фізичних осіб з основних положень акта %

IX. Визначення заходів, за допомогою яких здійснюватиметься відстеження результативності дії регуляторного акта

Строки проведення базового відстеження результативності дії регуляторного акта:

Через шість місяців після набрання чинності

Строки проведення повторного відстеження результативності дії регуляторного акта:

Через рік після набрання чинності

Метод проведення відстеження результативності:

Статистичний

Вид даних, за допомогою яких здійснюватиметься відстеження результативності:

Статистичні

Цільові групи осіб, що обиратимуться для участі у відповідному опитуванні: платники земельного податку та орендної плати за землю

Згідно з Додатком 4

до Методики проведення аналізу впливу

регуляторного акта

ТЕСТ

малого підприємництва (М-Тест)

  1. Консультації з представниками мікро- та малого підприємництва щодо оцінки впливу регулювання

Консультації щодо визначення впливу запропонованого регулювання на суб’єктів малого підприємництва та визначення детального переліку процедур, виконання яких необхідно для здійснення регулювання, проведено розробником у період з 05 Травня 2017 р. по 25 Травня 2017 р.

Вид консультації (публічні консультації прямі (круглі столи, наради, робочі зустрічі тощо), інтернет-консультації прямі (інтернет-форуми, соціальні мережі тощо), запити (до підприємців, експертів, науковців тощо) Кількість учасників консультацій, осіб Основні результати консультацій (опис)
1 круглий стіл 35 внесені пропозиції щодо ставок земельного податку
  1. Вимірювання впливу регулювання на суб’єктів малого підприємництва (мікро- та малі):

кількість суб’єктів малого підприємництва, на яких поширюється регулювання: 105(одиниць), у тому числі малого підприємництва 8 (одиниць) та мікропідприємництва 97(одиниць);

питома вага суб’єктів малого підприємництва у загальній кількості суб’єктів господарювання, на яких проблема справляє вплив  100 (відсотків)

  1. Розрахунок витрат суб’єктів малого підприємництва на виконання вимог регулювання
Найменування оцінки У перший рік (стартовий рік впровадження регулювання) Періодичні (за наступний рік)

Витрати за

п’ять років

Оцінка “прямих” витрат суб’єктів малого підприємництва на виконання регулювання
1 Придбання необхідного обладнання (пристроїв, машин, механізмів) 0 0 0
2 Процедури повірки та/або постановки на відповідний облік у визначеному органі державної влади чи місцевого самоврядування 0 0 0
3 Процедури експлуатації обладнання (експлуатаційні витрати – витратні матеріали) 0 0 0
4 Процедури обслуговування обладнання (технічне обслуговування) 0 0 0
5 Інші процедури (уточнити) X X X
не передбачено 0 X 0
6 Разом, гривень 0 X 0
7 Кількість суб’єктів господарювання, що повинні виконати вимоги регулювання, одиниць 105
8 Сумарно, гривень 0 X 0
Оцінка вартості адміністративних процедур субєктів малого підприємництва щодо виконання регулювання та звітування
9 Процедури отримання первинної інформації про вимоги регулювання 19 0 95
10 Процедури організації виконання вимог регулювання 9 6 33
11 Процедури офіційного звітування 123 111 567
12 Процедури щодо забезпечення процесу перевірок 0 0 0
13 Інші процедури (уточнити) X X X
не передбачено 0 X 0
14 Разом, гривень 151 X 695
15 Кількість суб’єктів малого підприємництва, що повинні виконати вимоги регулювання, одиниць 105
16 Сумарно, гривень 15855 X 72975

БЮДЖЕТНІ ВИТРАТИ

на адміністрування регулювання для суб’єктів малого і мікропідприємництва

Розрахунок витрат на адміністрування регулювання здійснюється окремо для кожного відповідного органу державної влади чи органу місцевого самоврядування, що залучений до процесу регулювання.

Державний орган, для якого здійснюється розрахунок адміністрування регулювання:

Міські (міста районного значення), сільські, селищні ради

Процедура регулювання суб’єктів малого і мікропідприємництва (розрахунок на одного типового суб’єкта господарювання) Планові витрати часу на процедуру Вартість часу співробітника органу державної влади відповідної категорії (заробітна плата) Оцінка кількості процедур за рік, що припадають на одного суб’єкта Оцінка кількості суб’єктів, що підпадають під дію процедури регулювання Витрати на адміністрування регулювання* (за рік), гривень
Облік суб’єкта господарювання, що перебуває у сфері регулювання 0 0 0 107 0
Поточний контроль за суб’єктом господарювання, що перебуває у сфері регулювання, у тому числі камеральні 0 0 0 0 0
Поточний контроль за суб’єктом господарювання, що перебуває у сфері регулювання, у тому числі виїзні 0 0 0 0 0
Підготовка, затвердження та опрацювання одного окремого акта про порушення вимог регулювання 0 0 0 0 0
Реалізація одного окремого рішення щодо порушення вимог регулювання 0 0 0 0 0
Оскарження одного окремого рішення суб’єктами господарювання 0 0 0 0 0
Підготовка звітності за результатами регулювання 0 0 0 0 0
Разом за рік Х Х Х Х 0
Сумарно за п’ять років Х Х Х Х 0

* Вартість витрат, пов’язаних з адмініструванням процесу регулювання державними органами, визначається шляхом множення фактичних витрат часу персоналу на заробітну плату спеціаліста відповідної кваліфікації та на кількість суб’єктів, що підпадають під дію процедури регулювання, та на кількість процедур за рік.

 

  1. Розрахунок сумарних витрат суб’єктів малого підприємництва, що виникають на виконання вимог регулювання
Показник Перший рік регулювання (стартовий), гривень За п’ять років, гривень
1 Оцінка “прямих” витрат суб’єктів малого підприємництва на виконання регулювання 0 0
2 Оцінка вартості адміністративних процедур для суб’єктів малого підприємництва щодо виконання регулювання та звітування 15855 72975
3 Сумарні витрати малого підприємництва на виконання запланованого регулювання 15855 72975
4 Бюджетні витрати на адміністрування регулювання суб’єктів малого підприємництва 0 0
5 Сумарні витрати на виконання запланованого регулювання 15855 72975
  1. Розроблення корегуючих (пом’якшувальних) заходів для малого підприємництва щодо запропонованого регулювання
Процедура, що потребує корегування Корегуючий механізм
не передбачено не передбачено
Показник Сумарні витрати малого підприємництва на виконання запланованого регулювання за перший рік, гривень Сумарні витрати малого підприємництва на виконання запланованого регулювання за п’ять років, гривень
Заплановане регулювання 15855 72975
За умов застосування компенсаторних механізмів для малого підприємництва не передбачено не передбачено
Сумарно: зміна вартості регулювання малого підприємництва 15855 72975

Управління фінансів та економічного розвитку Шалигинської селищної ради

Відповідно до ст.9 Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності», на виконання вимог Податкового кодексу України, Шалигинська  селищна рада повідомляє про оприлюднення проекту рішення «Про  встановлення єдиного податку для фізичних осіб-підприємців при спрощеній системі оподаткування на території Шалигинської селищної ради»  та аналізу регуляторного впливу до нього.

 Проект регуляторного акту  передбачає встановлення на території Шалигинської селищної ради ставок єдиного податку для фізичних осіб-підприємців І-ІІ групи, які будуть діяти з 01.01.2018 року.

Поштова та електронна адреса розробника проекту:

Управління фінансів та економічного розвитку Шалигинської селищної ради  вул.К.Московська,31, м.Глухів тел.70515, shal_fin@ukr.net.

Спосіб оприлюднення регуляторного акту та аналізу регуляторного впливу:

Проект регуляторного акту з відповідним аналізом регуляторного впливу буде оприлюднено на офіційному сайті Шалигинської  селищної ради http://http://shaligino-gromada.in.ua// в розділі «Регуляторна діяльність».

Строк приймання зауважень та пропозицій: один місяць з дня оприлюднення на сайті Шалигинської селищної ради регуляторного акту та аналізу регуляторного впливу.

Спосіб надання зауважень та пропозицій: письмово.

Управління фінансів та економічного розвитку Шалигинської селищної ради

Проект

оприлюднено

«5» червня 2017

 

Розглянувши пропозиції постійної комісії селищної ради з питань планування, бюджету, фінансів та соціально-економічного розвитку щодо встановлення ставок єдиного податку для фізичних осіб-підприємців при спрощеній системі оподаткування, на підставі пункту 10.1 статті 10, пункту 12.4 статті 12 розділу І, статті статті 293 розділу XIV Податкового кодексу України (зі змінами), керуючись пунктом 24 частини першої статті 26 та статтею 59 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”, селищна рада  ВИРІШИЛА:

  1. Встановити єдиний податок для фізичних осіб – підприємців при спрощеній системі оподаткування на території Шалигинської селищної ради з 01 січня 2018 року.
  2. Елементи єдиного податку: платники податку, об’єкт оподаткування, база оподаткування, порядок обчислення податку, податковий період, строк та порядок сплати податку, строк та подання звітності про обчислення і сплату податку визначаються відповідно до норм ст.ст. 291-300 Податкового кодексу України.
  3. Встановити фіксовані ставки єдиного податку для фізичних
    осіб-підприємців, які застосовують спрощену систему оподаткування, обліку та звітності:

3.1. Для першої групи платників єдиного податку – 10 відсотків розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на                   1 січня податкового (звітного) року, на всі види діяльності згідно з КВЕД ДК 009:2010, які дозволені для даної групи платників Податковим кодексом України.

3.2. Для другої групи платників єдиного податку – 20 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, на всі види діяльності згідно з КВЕД ДК 009:2010, які дозволені для даної групи платників Податковим кодексом України.

3.3. У разі здійснення платниками єдиного податку першої та другої груп господарської діяльності на територіях більш як однієї сільської, селищної,  міської ради або ради об’єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування території громад, застосовується максимальний розмір ставки єдиного податку, встановлений статтею 293 Податкового кодексу України для відповідної групи таких платників єдиного податку

  1. Визнати таким, що втратило чинність з 01.01.2018 року рішення Шалигинської селищної ради від 31 січня 2017 року № 35«Про встановлення єдиного податку для фізичних осіб-підприємців при спрощеній системі оподаткування на території Шалигинської селищної ради
  2. Дане рішення набирає чинності з 01.01.2018 року.
  3. 6. Управлінню фінансів та економічного розвитку Шалигинської селищної ради забезпечити оприлюднення даного рішення у визначений законодавством термін.
  4. 7. Контроль за виконанням цього рішення покласти на постійну комісію з питань планування, бюджету, фінансів та соціально-економічного розвитку .

Селищний голова                                                                   Ю.В.Матвієнко