Щодо заходів здійснення контролю за додержанням законодавства про працю на території Шалигинської ОТГ за 9 місяців 2019 року

Дата публікації: 03.10.2019

Основним завданням інспектора праці є здійснення контролю за додержанням законодавства про працю підприємствами, установами, організаціями незалежно від форми власності, виду діяльності, господарювання, фізичними особами, які використовують найману працю фізичних осіб на території Шалигинської ОТГ.

З 30 серпня 2019 року набула чинності Постанова Кабінету Міністрів України від 21.08.2019 № 823 «Деякі питання здійснення державного нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю», якою затверджено новий Порядок здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю інспекторами Держпраці, її територіальних органів та виконавчих органів міських рад, міст обласного значення та сільських, селищних, міських рад об’єднаних територіальних громад.

Порядок визначає процедуру здійснення контролю за додержанням законодавства про працю Державною службою України з питань праці та її територіальними органами, виконавчими органами міських рад міст обласного значення та сільських, селищних міських рад ОТГ.

Ця постанова відновила право органів місцевого самоврядування здійснювати контроль за працею з питань:

• своєчасного та у повному обсязі оплати праці;
  • дотримання мінімальних державних гарантій в оплаті праці;
  • оформлення трудових відносин.

Перевірки (інспекційні відвідування) можуть здійснюватись, зокрема:
– за зверненням працівника про порушення стосовно нього законодавства про працю;
– за зверненням фізичної особи, відносно якої порушено правила оформлення трудових відносин;

– за рішенням керівника органу контролю з питань виявлення неоформлених трудових відносин, прийнятого за результатами аналізу інформації отриманої з загальнодоступних джерел та деяких інших джерел органів державної влади, профспілок.

В Порядку здійснення державного контролю за дотриманням законодавства про працю є норма (п. 28) про незастосування штрафів до роботодавця в разі виконання припису у встановлений у ньому строк. Тому штрафувати Держпраці буде тільки в разі невиконання приписів. У той же час, це правило не працює в разі використання праці неоформлених працівників – заходи до залучення роботодавця та його посадових осіб до відповідальності в такому випадку будуть прийматися одночасно з внесенням припису незалежно від факту усунення виявлених порушень в ході інспекційного відвідування або невиїзної інспекції (п . 29 цього Порядку).

Так, протягом 2019 року інспектором праці Шалигинської ОТГ проведено 8 відвідувань фізичних осіб – підприємців, які здійснюють діяльність на території Шалигинської ОТГ з метою інформування про найбільш ефективні способи дотримання законодавства про працю. Це такі як: дотримання рівня мінімальної заробітної праці (з 1 січня 2019 року – 4173 гривень),  норми оплати праці за роботу в надурочний час, у святкові, неробочі та вихідні дні, у нічний час, працівників молодше вісімнадцяти років, при скороченій тривалості їх щоденної роботи, оплата щорічних відпусток, індексація заробітної плати та інше. В І кварталі проведено семінар з сільгосппідприємствами, яким роз’яснено норми трудового законодавства станом на 01.01.2019 року.

Крім того, інспектором праці з метою недопущення порушень трудового законодавства та з метою захисту прав застрахованих осіб що-місячно опрацьовується аналіз звітності платників, який надається Глухівським відділом обслуговування громадян Головного  управління Пенсійного фонду України в Сумській області на виконання п.п 4 та 5 Заходів щодо координації спільних дій з виявлення фактів використання праці неоформлених працівників, затвердженого Пенсійним фондом України спільно з Державною фіскальною службою та Державною службою України з питань праці. Також що-місяця опрацьовується інформація Головного управління статистики у Сумській області з метою виявлення работодавців, які мають заборгованість із виплати заробітної плати, згідно якої заборгованість із виплати заробітної плати станом на 01.09.2019 року відсутня.

На сайті Шалигинської громади періодично публікуються нові нормативні документи з питання додержання законодавства про працю, тож, шановні роботодавці, просимо врахувати дану інформацію та, не чекаючи перевірок, оформити в законодавчому просторі найманих працівників. Цим ви захистите себе від майбутніх незручностей при перевірці.