Шановні працівники та роботодавці!

Дата публікації: 27.01.2020

Впродовж  січня фахівці Управління Держпраці спільно з органами місцевого самоврядування, Державної податкової служби, Пенсійного фонду, а також інших  контролюючих органів проводитимуть інформаційні заходи із суб’єктами господарювання щодо неприпустимості допуску до роботи працівників без оформлення трудових відносин.

За допомогою різних форм комунікації, як масових публічних, так і безпосередніх візитів за місцем здійснення господарської діяльності, заплановано охопити максимальну кількість роботодавців та працівників.

До суб’єктів господарювання, які відносяться до зони ризику належать суб’єкти, що здійснюють діяльність у сфері:

-торгівлі;

-тимчасового розміщування та організації харчування.

Згідно доручення прем’єр-міністра України Олексія Гончарука від 22.01.2020р. №2313/0/1-20 про вжиття заходів щодо детінізації зайнятості у сфері торгівлі товарами та послугами робота із виявлення нелегальних працівників складатиметься із 3-х етапів:

інформаційної кампанії;

підготовчої роботи до проведення інспекційної кампанії;

інспекційної кампанії.

Тому, інспектор праці Шалигинської ОТГ вкотре нагадує:

Роботодавець при прийнятті на роботу  має укласти з працівником трудовий договір, повідомити про прийняття особи на роботу територіальний орган Державної фіскальної служби, виплачувати працівнику заробітну плату в повному обсязі, сплачувати за нього єдиний соціальний внесок.

За нинішніх реалій громадяни часто погоджуються на будь-яку пропозицію роботи, зокрема і нелегальної, отримуючи зароблені кошти в «конверті».

Однак при цьому слід пам’ятати, що заробітна плата, яка виплачується в «конвертах» – це тимчасове благо, яке має негативні наслідки, перш за все, для самого працівника, оскільки роботодавець, швидше за все, не укладе трудовий договір та не здійснюватиме відрахування з неофіційної заробітної плати, а це, в свою чергу, позбавить працівника права на:

• гарантований розмір заробітної плати (розмір тарифної ставки або посадового окладу, доплати, надбавки і заохочувальні виплати);
  • соціальні гарантії, передбачені законодавством, зокрема на:
  • відпустку, в т. ч. і на відпустку по вагітності і пологах;
  • оплату лікарняного листа;
  • соціальне страхування від нещасних випадків на виробництві і професійних захворювань та  на випадок безробіття;
  • гідне пенсійне забезпечення (нарахування та перерахування пенсії), яке відповідає рівню його реальної зарплати.

Крім того, працівника можуть звільнити у будь-який момент, без попередження та виплати обіцяної винагороди за працю.

Використання найманої праці без належного оформлення трудових відносин та виплати заробітної плати в «конвертах» є порушенням чинного законодавства про працю та оплату праці.