Перевірки Держпраці: що потрібно знати

Дата публікації: 20.09.2019


З 30 серпня 2019 року набула чинності Постанова Кабінету Міністрів України від 21.08.2019 № 823 «Деякі питання здійснення державного нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю», якою затверджено новий Порядок здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю інспекторами Держпраці, її територіальних органів та виконавчих органів міських рад, міст обласного значення та сільських, селищних, міських рад об’єднаних територіальних громад.

Порядок визначає процедуру здійснення контролю за додержанням законодавства про працю Державною службою України з питань праці та її територіальними органами, виконавчими органами міських рад міст обласного значення та сільських, селищних міських рад ОТГ.

Ця постанова відновлює право органів місцевого самоврядування здійснювати контроль за працею з питань:

  • своєчасного та у повному обсязі оплати праці;
  • дотримання мінімальних державних гарантій в оплаті праці;
  • оформлення трудових відносин.

Перевірки (інспекційні відвідування) можуть здійснюватись, зокрема:
– за зверненням працівника про порушення стосовно нього законодавства про працю;
– за зверненням фізичної особи, відносно якої порушено правила оформлення трудових відносин;

– за рішенням керівника органу контролю з питань виявлення неоформлених трудових відносин, прийнятого за результатами аналізу інформації отриманої з загальнодоступних джерел та деяких інших джерел органів державної влади, профспілок.

В Порядку здійснення державного контролю за дотриманням законодавства про працю є норма (п. 28) про незастосування штрафів до роботодавця в разі виконання припису у встановлений у ньому строк. Тому штрафувати Держпраці буде тільки в разі невиконання приписів. У той же час, це правило не працює в разі використання праці неоформлених працівників – заходи до притягнення роботодавця та його посадових осіб до відповідальності в такому випадку будуть прийматися одночасно з внесенням припису незалежно від факту усунення виявлених порушень в ході інспекційного відвідування або невиїзної інспекції (п . 29 цього Порядку).

Тож, шановні роботодавці, просимо врахувати дану постанову та, не чекаючи перевірок, оформити в законодавчому просторі найманих працівників. Цим ви захистите себе від майбутніх незручностей при перевірці