Чорно-біле кіно Шалигинської амбулаторії

Дата публікації: 02.09.2020


Вже 2 роки як медицична гілка громади дістала свою автономію в процесі перетворення в некомерційне неприбуткове підприємство та отримала ліцензію на медичну практику в новому статусі. Про здобутки та досягнення, а також – перешкоди та поразки…

Поговоримо?

 

 

Рік реформ та змін, або “анти-кафківське перевтілення”

2018-й рік став справжньою точкою відліку для сфери надання медичних послуг жителям Шалигинскої об’єднаної територіальної громади, оскільки поставив перед складним вибором селищного голову Юрія Матвієнка та займаючого на той час посаду головного лікаря “Амбулаторії загальної практики-сімейної медицини” Валерія Бойко: пливти за течією, ризикуючи піти на дно від несподіваної зустрічі з потужною хвилею медичних реформ, або ж – хапатися за штурвал та всіма силами маневрувати між пінистих бурунів нових законопроектів.

Сказати, що рішення перетворитися в некомерційне підприємство коштувало титанічних зусиль – це просто озагальнити напружені робочі будні, ночі без сна серед купи документів на обробку (зі своїми кінцевими термінами на ранок), стрессові переговори та стукання щосили в двері, які не бажають відчиняти.

За два роки сталося чимало подій, котрі впливали на долю медичної гілки громади. Але саме завдяки налагодженій роботі територіальної влади на чолі з селищним головою, та медперсоналу вцілому – вдалося зберегти функціонуючу амбулаторію, в якій ми сьогодні маємо: необхідний штат медпрацівників (включаючи двох лікарів), оновлене устаткування медичних апаратів та приладів, розширений спектр медичних послуг, а головне – можливість для кожного жителя громади заключити декларацію та отримати якісне медичне обслуговування в межах свого населеного пункту.

Зараз заклад є самостійним в фінансовому плані, і таку можливість їй частково надає та кількість декларацій з жителями громади, яку ми наразі маємо, а саме: 2104 декларації (число щоденно змінюється). Іншу частину витрат покриває Шалигинська селищна рада, яка щорічно виділяє на розвиток Шалигинської амбулаторії значну частину бюджетних коштів.

Зустрічайте медичний колектив Шалигинської амбулаторії

 

 

Штат працівників складається не тільки з медичного персоналу Шалигинської амбулаторії, а ще й з працівників фельдшерських пунктів громади: в ФАП с.Ходине – Тютюнікова С.В., в ФП с. Старикове – Мішан С.О., в ФП Катеринівка – Толмачьова Т.А.,в ФАП с. Сваркове і в ФП с. Соснівка – Половинко Н.М. і Лепешко О.М

Як використовується бюджет Шалигинської амбулаторії

За 2,5 роки, з моменту перетворення в амбулаторію загальної практики сімейної медицини (АЗПСМ) як внутрішній, так і зовнішній вигляд закладу змінився рішуче: починаючи з капітального євро-ремонту, закупівлі нового медичного обладнання та устаткування, і закінчуючи, звичайно ж, частими змінами в основному штаті медичних працівників.

Левову частку всіх витрат, пов’язаних зі всіма вище перерахованими процесами, покриває саме Шалигинська селищна рада на чолі з селищним головою Матвієнко Ю.В. Можна впевнено сказати, що саме завдяки селищній раді вдалося не лише зберегти медицину як таку, але й зробити її кращою. Також, за підтримки селищної ради, жителі громади можуть отримати кваліфіковану медико-санітарну допомогу в межах свого населеного пункту, оскількі раз на тиждень до фельдшерських пунктів сіл Сваркове, Соснівка, Старикове, Ходине та Катеринівка приїздить сімейний лікар. Крім того, в кожному з цих фельдшерських пунктів працює фельдшер, до якого можно звернутися для надання медичної допомоги.

Аби зрозуміти весь масштаб зроблених справ за ці роки, давайте ознайомимось з інформацієї про те, що складає щорічний бюджет медичної гілки громади, а також – як саме використовуються ці бюджетні кошти.

У 2018-му році частина бюджету була витрачена на:

Технічне обладнання

-комп’ютерна техніка на кожне робоче місце лікаря та фельдшера, в тому числі – забезпечили робочі місця доступом до мережі Інтернет в населених пунктах Шалигине, Сваркове і Соснівка;
– забезпечення лікарів робочими мобільними телефонами;
– придбання мебелі для кабінету лікаря в Шалигине і Сваркове;

– глюкометри, пульсоксиметри, небулайзери, пікфлуометри, 2 ЕКГ-апарати з телеметричними приставками, а також – забезпечення ЕКГ-апаратами ФАП в селах Соснівка і Ходине.

Медичне устаткування

– загороджувальні ширми для кабінетів фізеотерапії та денного стаціонару;
– інструментальний столик, таблиці для визначення гостроти зору, ростомітри з вагами, електронний стетоскоп;
– набір для конікотомії, кисневий концентратор, тонометри для дітей;
– 7 сумок фельдшера та 2 сумки лікаря для надання невідкладної допомоги;

Ремонтні роботи

– поточний ремонт Шалигінської амбулаторії в кабінеті щеплення, фізеотерапевтичному кабінеті та дитячому кабінеті;
– в ФП села Старикове замінили вікна та зробили поточний ремонт;
– в ФП села Соснівка зробили поточний ремонт;
– в ФАП села Ходине відбулася заміна вхідних дверей.

Шалигинською селищною радою в 2018-му році було придбано спеціалізований автомобіль для перевезення хворих, зроблено капітальний ремонт ФАП в с. Сваркове, а також – придбано житловий будинок для лікаря.

На 2018-й рік бюджет Шалигинської амбулаторії складав 3044 тис.грн, з яких: кошти місцевого бюджету – 1700,94 тис.грн, медична субвенція – 964 тис.грн, кошти національної служби здоров’я – 380 тис.грн.

 

 

 

У 2019-му році частина бюджету Шалигинської амбулаторії була витрачена на:

Технічне обладнання

– легковий службовий автомобіль.

Медичне устаткування

– лейкоцитарний лічильник для лабараторії;
– отримано лікарських засобів по пільговим рецептам на сумму 21,2 тис. грн.

Ремонтні роботи

– розпочато поточний ремонт в амбулаторії смт. Шалигине (часткова заміна вікон та дверей, поточний ремонт кабінету лікаря, лабараторії та частини коридору);
– замінено вхідні двері в ФП с. Соснівка.

У 2019-му році Шалигинською селищною радою було придбано будинок для лікаря. Також, завдяки спонсорській допомозі в ФАП с. Катеринівка з’явився холодильник, а в амбулаторії смт. Шалигино – принтер, ноутбук та мікрохвильова піч.

 

Що стосовно першого півріччя 2020-го року, тут можна сказати, що основна частина бюджету припадає на заробітну плату.

Також, у звязку з пандемією COVID 19, певна кількість бюджетних коштів була використана для захисту медичних працівників та профілактики від корона вірусу.

Дохід від основної діяльності виконано на 83% від запланованого ( 558 тис. грн замість 610 тис. грн). Невиконання пов’язане зі звільненням головного лікаря Н. А. Левчук та перепідписанням декларацій.

Підсумовуючи вищенаведені статистичні дані за 2018-2019 роки та перше півріччя 2020-го року, можна сказати одну річ – за підтримки селищної ради на чолі з Матвієнко Ю. В. ми сьгодні не тільки маємо медицину як таку, а ще й спостерігаємо її розвиток.

За ці роки було оновлено та закуплено чимало технічного та медичного обладнання та устаткування, зроблено необхідний ремонт в ФАП, ФП та в самій амбулаторії: так старий маєток Терещенків набув сучасного вигляду завдяки внутрішнім ремонтним роботам. У таких умовах комфортніше перебувати як пацієнтам, так і самому медичному персоналу.

І наразі можно впевнено сказати, що сьогодні медицина Шалигинської громади спроможна обслуговувати всіх жителів громади, яких понад 4 тис. чоловік – і їй потрібні ці люди.

Що таке декларація та з чим її “їдять”?

Декларація – це документ, який підтверджує, що пацієнт хоче обслуговуватись саме у цього лікаря. Так, підписуючи декларацію з конкретним лікарем, Ви повідомляєте державу (НСЗУ), що оплата за Ваше обслуговування має надходити у цей медзаклад.

З цього випливає, що чим більше декларацій з пацієнтами має медичний заклад, тим більше коштів надходить щорічно до загального бюджету цього закладу. Кожна декларація має свою ціну:

  • для дітей 0-5 років: 1480 гривень на рік;
  • для дітей віком 6-17 років: 740 гривень на рік;
  • для дорослих віком 18-39 років: 370 гривень на рік;
  • для дорослих віком 40-65 років: 444 гривні на рік;
  • для людей віком 66+: 750 гривень на рік.

На сьогодні Шалигинська амбулаторія має в своєму штаті двох лікарів, з котрими можна заключити декларацію, це – Чеберяко А.О. (головний лікар Шалигінської АЗПСМ, лікар-педіатр, з жовтня 2020-го року – сімейний лікар) та Якушенко М.М. (сімейний лікар).

У зв’язку з тим, що за період часу з 2018-го року відбулося чимало міграцій вищого медичного персоналу (мається на увазі позиція головного лікаря та сімейного лікаря), було втрачено чимало декларацій.

2018-й рік ( під керівництвом Бойко В.Л.) став рекордним по кількості декларацій, яка складала майже 3 тис. угод з населенням. У 2019-му році (під керівництвом Левчук Н.А.) кількість переукладених декларацій зменшилась на 600 угод, а в 2020-му році (під керівництвом Чеберяко А.О.) – встановлено новий анти-рекорд по кількості переукладених декларацій.

 

Основна причина тенденції на зменшення кількості декларацій в банку Шалигинської амбулаторії досить проста – люди втомилися від переукладання, пов’язаного зі звільненням сімейних лікарів та заміни їх іншими.

Шалигинська амбулаторія зараз використовує свій потенціал лише на 50%. А де ж інша частина декларацій? Навряд близко 2 тис. жителів громади заключили декларації з лікарями інших медичних закладів. Більшість людей зараз просто не мають свого сімейного лікаря, і пускають цей момент укладення декларації на безрік, поки не з’явиться причина звернутись до лікаря.

Давайте порахуємо, скільки приблизно втрачає медицина громади щорічно, дозволяючи 2-м тис. декларацій висіти в повітрі:

2 тис. декларацій*370 грн.(беремо min оплату державою однієї декларації)=740 тис. грн

Згідно до пепередніх підрахунків можно зробити висновок, що медицина громади щорічно втрачає близько 740 тис. грн, і має необхідність в постійних субвенціях від Шалигинської селищної ради.

Нова медична реформа наразі зорієнтована на медичні заклади в містах, де кількість населення набагато вища за ту, яку ми спостерігаємо в селищах та селах. Для медичних закладів, котрі знаходяться в сільській місцевості – ця реформа скоріше вбивча, ніж життєдайна. Оскільки ті медичні субвенції від держави (які нараховуються за кількістю укладений декларацій) є мізерними, і не здатні покрити всі витрати медичного закладу.

Саме тому Шалигинська селищна рада, на чолі з Матвієнко Ю.В., всіма силами намагається зберегти медицину громади: Шалигинську амбулаторію та фельдшерські пункти.

Насьогодні більшу частину витрат на утримання Шалигинської АЗПСМ покриває саме Шалигинська селищна рада. Проте, кожен житель громади, котрий ще не уклав декларацію з медичним закладом, може внести свою цеглинку в будівництво медицини. Достатньо лише прийти в Шалигинську амбулаторію або на прийом до лікаря в місцевий фельдшерський пункт та заключити декларацію.

Збереження медицини в Ваших руках!

 

З додатковою інформаціє  можно ознайомитись, перейшовши за посиланням на сайт: http://medical-health.tilda.ws/